Свържете се с нас, ако имате нужда от повече информация или водач за този маршрут:
Маршут № 19, Село Желязово - Крепост Русокастро - Пещера Русина дупка
Област Бургас, Община Камено, Село ЖелязовоПът с кола от Бургас: от 25 до 50 км
Ниво на трудност: лесен
Време за изминаване: 2 - 4 часа
Разстояние в км: 11 км
Денивелация +/- : + 400 м / - 400 м
Началото е от село Желязово (последното село по пътя Константиново - Тръстиково - Ливада - Русокастро - Желязово). Маршрутът излиза от селото по главния път на изток, където има чешма и може да си напълните вода. След преминаването по моста над Русокастренска река се поема вдясно по черен път покрай реката. Преминава се покрай няколко пчелина и се излиза на широко поле, откъдето вече има видимост към крепостта Русокастро. До нея се стига по широк път, направен по европейски проект, водещ до мястото на централната й порта от западната страна.
Русокастро е късноантична и средновековна крепост, построена на мястото на древно тракийско светилище. Разположена е на ясно издигащ се над полетата скалист хълм, заобиколен от трите страни от река Русокастренска. Това е една от най-големите крепости в Югоизточна България, която през ІХ – Х в. охранява старобългарската граница Еркесия. Тук през 1332 г. войската на цар Иван Александър е спряла настъплението на византийците към Българските земи.
Крепостта е разрушена при османските походи през 1443 г. През 1982 г. тук се провежда мащабно военно учение "Щит", по време на което голяма част от останките от крепостта са унищожени.
Проучванията и разкопките в района започват едва през 2006 година. В крепостта се е намирал манастира „Св. Георги”, чието създаване се отнася към V-VІ в. Върху останките му през 2007 г. е възстановена манастирската църква „Св.Георги Победоносец" с дарения на фондация „Русокастрон”.
Тракийското светилище "Русина дупка" се намира от северната страна на хълма, точно под крепостта. То датира от ІІ-ро хилядолетие преди Христа. Било е посветено на Богинята-майка. Стари песни и легенди възпяват страшен змей, който живеел в пещерата. Той се влюбил в хубавата мома Руса/ Русалия и я отвлякъл в пещерата. Нейните сълзи се стичали по скалата и напълнили малко кладенче, което и до днес се счита за лековито.
До пещерата "Русина дупка" води тясна пътека, започваща точно от църквата "Св. Георги Победоносец" в северна посока.
А от църквата на юг се поема по изсечена в скалите пътека, отвеждаща в подножието на хълма. Тук през 2020 г. по европейски проект беше изграден паркинг, детски кът, места за отдих и макет на крепостта.
От там маршрутът продължава на юг по обиколния път към крепостта, известно време съвпада с полския път на идване, но този път продължава още на юг покрай реката. Достига се до голяма чешма, скоро след която се навлиза в церова гора.
В гората маршрутът прави една обиколка от около 2 км по съществуващи горски пътища с цел да се разнообрази разходката, след което се излиза на същото място, откъдето сме влезли. От там се пресича неголяма нива и се минава над реката по стар, но здрав бетонен мост, останал от някогашните напоителни системи.
Следват финални 2 км по полски път през обширни полета.
ВАЖНО!!!
- Чешми по маршрута има на излизане от село Желязово и преди да се влезе в гората;
- През лятото е доста горещо - носете си повече вода!
- По време на ловния сезон уведомете ловната дружинка от село Желязово за присъствието си.
ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ И АТРАКЦИИ В РАЙОНА:
- Крепост "Русокастро";
- Пещера "Русина дупка";
- Църква "Св. Георги Победоносец";
- Костница до църквата "Св. Георги Победоносец";
- Детски кът в подножието на хълма;
- Граничен вал "Еркесията" - може да се види в село Дебелт;
- Римско селище "Деултум" край село Дебелт
ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА НАСТАНЯВАНЕ:
Назад